euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

BÁBKOVÉ DIVADLO KOŠICE

 

Bábkové divadlo v Košiciach vzniklo v roku 1959 ako predposledné, v poradí štvrté, zo siete slovenských profesionálnych bábkových divadiel.

 Zakladajúcim riaditeľom divadla bol A. Futáš, prvým režisérom bol výtvarník a básnik A. Pogorielov. Pri formovaní dramaturgie divadla v jeho prvom období vsadili najmä na overené diela českých a sovietskych autorov. Preto aj prvou premiérou bola hra J. Pehra a L. Spáčila Guliver v Maňuškove. Umelecký súbor bol najprv zostavený z mladých amatérskych hercov, neskôr začali do divadla prichádzať absolventi pražskej bábkarskej fakulty AMU.
Už v 60.rokoch sa o tomto divadle hovorilo ako o stabilnom telese s pevnou pozíciou na československej bábkarskej scéne. V nasledujúcom desaťročí sa to potvrdilo. Príchodom Jána Uličianskeho, režiséra a autora detskej literatúry, vyvrcholilo obdobie hľadania nových tém a výrazových prostriedkov, do ktorého sa BDK dostalo v 80-tych rokoch. Ich výsledkom bol vznik niekoľkých pozoruhodných a hodnotných inscenácií (Zlatý vábnik, Janko Pipora, Medovníkový princ, Vajíčko) ocenených na domácich i zahraničných festivaloch. V 90-rokoch zas muselo divadlo riešiť najmä prevádzkové problémy. Prišlo o budovu na Roosveltovej ulici, kde hrávalo svoje inscenácie pre najmenších divákov. V najkritickejšie situácii sa ocitlo v sezóne 1999/2000, ktorú napokon odohralo v provizóriu, v časti areálu na Tajovského 4, ktorý mal po rekonštrukcii slúžiť potrebám divadla.
V súčasnosti má BDK k dispozícii dva hracie priestory. Bábkovú sálu, ktorá sa nachádza v objekte na Alžbetinej ulici a sálu pre činoherné predstavenia pre mládež a dospelé publikum známu ako scéna Jorik na Tajovského ulici. Činoherné štúdio Jorik vzniklo v roku 1995 ako výsledok nástojčivej potreby členov košického bábkového súboru realizovať sa aj mimo paravanu.
Jorik je divadelnou scénou zameranou na uvádzanie inscenácií pre mladé publikum a divadlo experimentálneho typu. Táto scéna umožňuje divadlu dať hercom príležitosť osvojiť si aj moderné činoherné herectvo (väčšina doterajších inscenácií tu vznikla pod režijným vedením Valentina Kozmenku-Delindeho) a zároveň im umožniť "rásť" s ich divákmi (nestratiť ich ani v čase dospievania).

Predaj vstupeniek:
Bližšie informácie o čase predaja vstupeniek na bábkovú scénu aj scénu Jorik (činoherné predstavenia pre mládež a dospelých), organizovaných predstaveniach (aj možnosti zabezpečenia autobusovej prepravy) a predpredaji získate na tel. č. pokladne a prevádzky : ++421/55/ 622 04 55, 622 00 49 alebo mobile 0907 951 819.
Vstupné na bábkové predstavenia v pracovných dňoch je pre organizované skupiny 25,- Sk (pedagogický dozor má vstup zdarma) a pre jednotlivcov 40,- Sk.
Cena zvozu dieťaťa zo školy do divadla a späť je zo starého mesta 6,- Sk a zo sídlisk 10,- Sk.
Pokladňa je otvorená v pracovné dni od 8.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 15.00 hod. a hodinu pred predstavením.
Vstupné na verejné bábkové predstavenia je 40,- Sk.
Vstupné na činoherné predstavenia pre mládež a dospelých, ktoré sa uvádzajú na scéne Jorik (kapacita sály 90 miest) je pre dospelých 50,- Sk, študentov 30,- Sk a organizované skupiny študentov 25,- Sk.
Informácie pre organizované skupiny a školy, objednávky týkajúce sa scény Jorik: 055/ 622 00 49.

Adresa: Tajovského 4, 040 01 Košice
Riaditeľ: Katarína Hegedüsová
Telefón: Riaditeľstvo: ++421 / 55/ 622 00 49
Prevádzka a pokladňa: 055/ 622 04 55
Fax: ++421/55/622 00 49
Mail: info@babkovedivadlo-ke.sk


Ohodnoťte:
27%

Hodnotené 61 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS