euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

DIVADLO ANDREJA BAGARA, Nitra

 

Profesionálne činoherné divadlo. V súčasnosti je DAB odborníkmi a širokou verejnosťou považované za divadlo, ktoré divákovi dokáže poskytnúť najväčší pôžitok z divadelnej tvorby.

Vzniklo v roku 1949 pod názvom Nitrianske krajové divadlo. Odvtedy plných 43 rokov pôsobilo v budove Národného domu a súčasne telocvični TJ Sokol, ktorá bola upravená na divadelné účely. Od roku 1979 nesie meno významného slovenského herca, režiséra, pedagóga a organizátora divadelného života - Andreja Bagara.
V roku 1992 sa Divadlo Andreja Bagara presťahovalo do jednej z najväčších a najmodernejších divadelných budov na Slovensku. Dva hracie priestory - Veľká sála s kapacitou 584 miest a Štúdio so 150 kreslami variabilného usporiadania - sú predpokladom nerušeného chodu polyfunkčného divadelného stánku a vytvárajú ideálne podmienky na vznik, prezentáciu a percepciu moderného javiskového diela.
Po slávnych érach interných režisérov (Pavol Haspra, Karol Spišák, Jozef Bednárik) sa divadlo v poslednom desaťročí buduje svoj nový a osobitý umelecký výraz - ponukami na spoluprácu s vybranými domácimi (J. Bednárik, M. Pecko, P. Haspra) a zahraničnými režisérmi (J. A. Pitínský, V. Morávek, G. Varnas, R. Alföldi) či hereckými osobnosťami (J. Kožuch, M. Labuda st., Z. Studenková, M. Kramár), ktoré sú zárukou, že jednotlivé inscenácie odzrkadlia ich originalitu, rukopis, estetický štýl a svojskú interpretáciu diela. Túto cestu si zvolilo v snahe predísť tvorivému ustrnutiu.
Dramaturgia divadla vychádza v ústrety rôznorodému publiku. V repertoári DAB preto nechýbajú základné piliere svetovej klasiky a modernej drámy 20. storočia. Divadlo sa pravidelne venuje uvádzaniu diel pre deti a mladého diváka. Za prirodzenú povinnosť považuje uvádzanie diel slovenských autorov, súčasníkov aj klasikov. Veľkú divácku obľubu si v poslednom období získali aj hudobno-dramatické projekty DAB.
V divadle nezabúdajú ani na spoločenskú stránku - pracovné a životné jubileá svojich členov si pripomínajú spoločne so svojimi divákmi.
Divadlo je každý rok jedným z hlavných organizátorov medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra.
Pri divadle pôsobí Divadelné družstvo ZDVIH vytvorené skupinov tvorcov, ktorí si zaumienili venovať sa divadlu aj počas svojich voľných chvíľ.

Predaj vstupeniek:
Predpredaj vstupeniek v pokladni DAB (tel.: 037/ 772 48 72) v pondelok až piatok od 14.00 do 18.00 hod. alebo hodinu pred predstavením.
Vstupenky si môžete rezervovať aj formou objednávky na obchodnom oddelení (tel. 037/ 772 15 80, 772 15 83).
Predstavenia, ak nie je uvedené inak, začínajú o 19.00 hod.

Adresa: Svätoplukovo nám. 4, 950 53 Nitra
Riaditeľ: Ján Greššo
Telefón: Spojovateľka: ++42 /37/ 772 15 77
Obchodné oddelenia: 772 15 83
Umelecká prevádzka: 772 16 41
Fax: ++421 /37/ 652 48 71
Internet:

www.dab.sk

Mail: beresecka@dab.sk


Ohodnoťte:
13%

Hodnotené 35 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS