euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

DIVADLO GUnaGU

 

Neštátne alternatívne divadlo s pravidelnou prevádzkou. Jeho názov je odvodený od matematického vzorca guľka na guľku.

 Od roku 1992 pôsobilo v klube Čierny havran na Bielej ulici, ktorý patrí pod Mestské kultúrne stredisko. Na začiatku roka 2002 sa presťahovalo o bránu ďalej, do zrekonštruovaných priestorov v budove na Františkánskom námestí 7 v Bratislave. Tu vznikla nová scéna pre divadlo GUnaGU ako aj ďalšie súbory MJF, ktorú zriadila a podporuje bratislavská mestská časť Staré mesto. Scéna mala krátko názov Divadlo u Rolanda. V súčasnosti ju možno nájsť pod označením Divadlo F7.
"Divadlo GUnaGU založili v roku 1985 študentka Zuzana Benešová, lekár Viliam Klimáček a matematik Ivan Mizera. Zišli sa kvôli realizácii vlastnej hry Vestpoketka, po ktorej sa mali programovo rozísť. Spontánne divácke prijatie tohto literárneho kabaretu však spôsobilo, že GUnaGU sa nerozpadlo." Toto sa môžete dočítať v úvode katalógu, ktorý o sebe vydalo v roku 1995 divadelné združenie GUnaGU. K 20. jubileu divadla pripravuje Viliam Klimáček knihu s názvom GUnaGU - príbeh jedného divadla s bohatou fotoprílohou a strihovým DVD z jeho najlepších inscenácií.
Divadlo hráva autorské divadlo. Najviac textov pre neho doteraz napísal Viliam Klimáček, ktorý sa preto, aby mohol byť divadelníkom "na plný úväzok" pred rokmi vzdal svojho pôvodného povolania. Ďalšie texty, ktoré GUnaGU doteraz uviedlo, boli však tiež od jeho kmeňových autorov. Zväčša sú to osobité dramatické tvary, v ktorých sa ozveny divadla absurdity prelínajú s melancholickou snovosťou a s čiernym humorom.
V súbore pracuje široký okruh profesionálnych hercov rafinovane premiešaný so spontánnymi hereckými talentami.
Keďže k autorskému charakteru divadla patria čulé styky so spriaznenými literátmi, výtvarníkmi a hudobníkmi, pri GUnaGU pôsobí metapopová formácia Big Bastard Beat Band.
Gunagánáci sa so svojimi priaznivcami nestretajú len pri divadelných predstaveniach. Nedávno pre nich napríklad knižne vydali výber najzaujímavejších hier, poviedok a textov GUnaGU z rokov 1985-1999 pod názvom Remix vo vydavateľstve L.C.A. Kolomana Kertésza Bagalu.
Líder divadla, jeho autor, režisér, herec aj manažér - Viliam Klimáček, za svoju dramatickú tvorbu už niekoľkokrát získal Cenu Alfréda Radoka. Viaceré jeho texty uviedli v rozhlase a v televízií. Na Malej scéne SND režíroval s Martinom Porubjakom vlastnú adaptáciu Jesenkého Demokratov.

Predaj vstupeniek:
Predpredaj vstupeniek v pokladni divadla na Františkánskom námestí 7 od pondelka do štvrtka v čase 17.00 - 19.30, telefón v čase predaja: 02 / 5445 3335.
Predstavenia, ak nie je uvedené inak, začínajú o 19.30 hod.
Divadlo hrá v pondelok, utorok a v stredu.

Adresa: Kontaktná adresa: Divadelné združenie GUnaGU, Zadunajská 9, 051 01 Bratislava
Stála scéna: Divadlo F 7 - Františkánske námestie 7, Bratislava
Riaditeľ: Viliam Klimáček
Telefón: ++421 /2/ 62 24 65 42
Internet: www.gunagu.sk
Mail: anton.pisar@swh.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 54 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS