euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

DIVADLO LUDUS

 

Jediné profesionálne činoherné divadlo pre deti a mládež v Bratislave.

Divadlo je umeleckou divadelnou školou, ktorá systematicky už tri desaťročia buduje svoj edukačný divadelný výchovný systém pre deti a mládež od 10 do 18 rokov.
Toto kreatívne centrum mladých v súčasnosti sídli v priestoroch Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (bývalé PKO) a ponúka možnosť praxovať počas štúdia študentom vysokých škôl umeleckého smeru.
Dnešný LUDUS vznikol v roku 1972 z literárno-dramatického odboru Ľudovej školy umenia na Súťažnej ulici v Bratislave. Od toho času, za tridsať rokov svojej pôsobnosti, sa vyprofiloval na profesionálne teleso, ktoré "vychovalo" množstvo dnes už známych hercov, dramaturgov alebo režisérov. Prvými absolventmi Ludusu boli napríklad Š. Kožka, L. Kočan, J. Nagyová, L. Jariabka. Neskôr v inscenáciách divadla vynikli D. Horváthová-Jakubisková, D. Abrahámová, M. Noga, A. Hajdu, R. Luknár, L. Kerata, O. Belešová a ďalší.
Dramaturgia divadla bola od začiatku zameraná najmä na tvorbu pre deti a mládež. Divadlo väčšinou uvádzalo pôvodné texty, ktoré preň písal najmä Juraj Bindzár a literárne predlohy, ktoré pre potreby súboru adaptoval P. Kuba (dnes umelecký vedúci súboru). Tieto inscenácie divadlo hrávalo nielen doma, ale celé jedno desaťročie (do prelomu rokov 1994/1995) často aj v zahraničí.
Ako profesionálne divadlo a škola Ludus pôsobí od roku 1991, kedy sa z jeho mladých hercov vytvoril profesionálny súbor (boli v ňom aj K. Brychtová, T. Frlajs, A. Kraus - dnes skôr známi ako rozhlasoví a televízni moderátori). V tomto období sa Ludus musel aj presťahoval do Petržalky, kde v prenajatých priestoroch pôsobil desať rokov.
Umelecké aktivity Ludusu formujú estetické cítenie detí a mládeže, prehlbujú ich zmysel pre vnímanie krásy.
Dramaturgia sa orientuje: - na pôvodné a súčasné hry s témou dospievania, hľadania a nachádzania seba samého a svojich hodnôt, aktuálne prežívané radosti a starosti;
- interpretáciu svetovej a domácej klasiky;
- rozprávky;
- divadelné aktivity mimo priestor tradičného javiska (plenérové a pouličné divadlo, interdisciplinárne umelecké produkcie;
- divadelné edukačné kompozície v duchu Komenského "Školy hrou".


Adresa: Nábrežie arm. Gen. L. Svobodu 3, Bratislava
Riaditeľ: Mgr. art. Dana Kurillová
Telefón: Umelecká prevádzka: 02/ 54630765 (tel./fax)
umelecký šéf: 02/54630765
mobil: 0908 752 479, 0915 795 564 (produkcia)
Fax: 02/ 54630766
Internet:

www.ludusdivadlo.sk


Mail: office-ludus@stonline.sk


Ohodnoťte:
7%

Hodnotené 42 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS