euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

DIVADLO V KUFRI, Košice

 

Divadlo v kufri je súkromným bábkovým divadlom bez stálej scény, ktoré si v roku 1987 založil Tomáš Plaszky.

Tomáš Plaszky pracuje v oblasti bábkového umenia od roku 1974. V tom roku nastúpil do Bábkového divadla Košice ako umelecký rezbár a technológ bábok. Neskoršie v ňom pracoval ako vedúci umeleckých dielní a v prípade potreby aj zaskakoval v umeleckom súbore. Práve tieto dotyky s "druhou dimenziou" bábkového divadla ho priviedli k sólovému bábkarstvu. V Bábkovom divadle Košice pracoval až do roku 1987, v ktorom sa osamostatnil.
Tomáš Plaszky je bábkar, klaun a kúzelník v jednej osobe, ktorý sa pokúša zobúdzať divákovu fantáziu a tvorivosť tým, čo mu ponúka svojimi predstaveniami. Sú to zložité bábkarské techniky kombinované s jednoduchou premenou vecí na divadelné znaky a dramatické postavy. Tým jeho predstavenia získavajú vlastnú poetiku a výpoveď. Ďalšou ich charakteristickou črtou je, že umelec sa ich snaží pripravovať spontánne. Predstavenia, v ktorých uplatňuje rôzne bábkarske techniky, výtvarný a herecký prejav, hudbu či dokonca aj modernú mágiu, preto vychádzajú z priameho kontaktu s divákom.
Divadlo v kufri produkuje programy rozličných podôb, od bábkových hier pre deti po klauniády a varietné výstupy pre dospelých. Všetky scénické útvary pochádzajú z vlastnej tvorivej dielne.
Tomáš Plaszky získal niekoľko významných ocenení na našich a zahraničných festivaloch. Slovenské bábkárske umenie reprezentoval v Bulharsku, Chorvátsku, Juhoslávii, Mexiku, Taliansku, Rakúsku, Rumunsku, Rusku, Tunisku, Ukrajine a viackrát v Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, a Švédsku. Svoje predstavenia uvádza v slovenčine, angličtine, dánčine, esperante, francúzštine, maďarčine, nemčine, španielčine, ruštine a podľa potreby aj v iných jazykoch.
Scénické riešenie väčšiny inscenácií umožňuje predvedenie aj v skromných nedivadelných podmienkach, v materských škôlkach, školách, dokonca aj v exteriéri.
Keďže Divadlo v kufri je "kočovné" bábkové divadlo, Tomáš Plaszky účinkuje tam, kde ho pozvú. Repertoár divadla poskytuje každej vekovej kategórii (ľudom od 3 do "99" rokov a možno aj starším) príjemnú zábavu a nezabudnuteľné zážitky.
Ako vraví sám umelec, na cene predstavení sa vie vždy dohodnúť k obojstrannej spokojnosti.

Adresa: Tomáš Plaszky, Jantárová 10, 040 01 Košice
Riaditeľ: Tomáš Plaszky
Telefón: ++421 /55/ 676 96 47, 0905 271409
Fax: ++421 /55/ 676 96 47
Internet:

www.dvk.sk


Mail: dvk@dvk.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 32 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS