euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Nová dráma / New Drama 2010 Enter Žilina

 

Festival Nová dráma / New Drama, ktorý organizuje Divadelný ústav v Bratislave a Divadlo Aréna, prvýkrát opúšťa Bratislavu a pod názvom Nová dráma/New Drama 2010 Enter Žilina sa v dňoch od 11. - 15. mája uskutoční prehliadka vybraných súťažných inscenácií z aktuálneho ročníka festivalu aj v Mestskom divadle Žilina.

Festival Nová dráma / New Drama, ktorý organizuje Divadelný ústav v Bratislave a Divadlo Aréna, a ktorý v minulých rokoch venoval pozornosť súčasným dramatickým textom, rozšíril v tomto roku výberové kritériá a v duchu motta 3D – dráma, dramaturgia, dimenzia predstavuje aj činoherné inscenácie s originálnou súčasnou interpretáciou, či už textovou alebo javiskovou. Tento festival predstavuje oproti minulým piatim rokom ešte jednu novinku.

Takéto premostenie festivalu Nová dráma do Žiliny iniciovalo vedenie Mestského divadla Žilina a ako uviedla riaditeľka žilinského divadla Mgr. Martina Jesenská: „Je mi cťou a potešením zároveň, že ako divadlo orientujúce sa dramaturgicky na novú drámu, môžeme v tomto roku privítať festival Nová dráma u nás v Žiline. Festival si každým rokom získava väčšiu priazeň slovenských divadelníkov a divákov a láka na Slovensko zahraničných odborníkov z oblasti divadla. Vytvára tak priestor pre inováciu, otvorenie sa novým formám a novým zážitkom a pre porovnávanie sa, ktoré je také potrebné pre progres v tejto oblasti. Našim cieľom je oslovovať diváka bez predsudkov na oboch stranách, diváka otvoreného a bažiaceho po nových impulzoch, ktoré si od nás odnáša. Preto ma nesmierne teší, že Divadelný ústav prijal našu ideu, preniesť festival do prostredia Mestského divadla Žilina so zámerom vytvoriť tradíciu. Tradíciu tvorivej konfrontácie toho najzaujímavejšieho, čo sa na Slovensku v poslednom období vytvorilo.“

Túto iniciatívu ocenil aj primátor Mesta Žilina Ivan Harman: „Rozhodnutie organizátorov uskutočniť časť festivalu v Žiline považujem za významné ocenenie našich divadelníkov a zároveň máme v meste ďalšie kvalitné kultúrne podujatie.“

V Mestskom divadle Žilina budú mať diváci možnosť vidieť dve vybrané inscenácie festivalu Nová dráma / New Drama 2010. Pôjde o inscenácie Divadla Jána Palárika z Trnavy Máša a Beta v réžii Viktora Kollára (utorok 11. mája o 19:00) a Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice Sarkofágy a bankomaty v réžii Mariána Pecka (streda 12. mája o 19:00). Súčasťou prehliadky v Žiline bude vernisáž výstavy Tí, ktorí píšu pre divadlo (štvrtok 13. mája o 16:00), ktorá sprístupní šestnásť tvárí súčasných slovenských dramatikov a dramatičiek (V. Klimáček, S. Štepka, D. Vicen, B. Uhlár, L. Kerata, E. Maliti-Fraňová, J. Bodnárová, R. Olekšák, S. Lavrík, Z. Uličianska a ďalší). Výstavu nafotil Ctibor Bachratý. V piatok (14. mája o 16:00) sa uskutoční Scénické čítanie textov tínedžerských autorov a autoriek vo veku od 13 do 14 rokov, ktorí sa v tejto sezóne zúčastňovali dielne tvorivého písania v Mestskom divadle Žilina (Tvorivá dielna je súčasťou medzinárodného projektu Platforma 11+, ktorá na Slovensku pracuje pod vedením Divadelného ústavu. Sú v ňom zapojené štyri slovenské divadlá: SND Bratislava, SKD Martin, Staré divadlo Karola Spišáka Nitra a MD Žilina.) Úryvky z ich dramatických textov budú čítať herci umeleckého súboru žilinského divadla a určite nepôjde len o „suché“ čítanie za stolom. Vybrané texty sa objavia aj na scénickom čítaní na festivale Dotyky a spojenia v Martine. Prehliadku Nová dráma/New Drama 2010 Enter Žilina ukončí Mestské divadlo Žilina premiérou inscenácie hry kontroverzného rakúskeho dramatika Petra Handkeho Podzemné blues v réžii Eduarda Kudláča.

Na celú prehliadku si diváci môžu zakúpiť výhodnú permanentku za cenu 18 Euro. Pre mladých ľudí do 26 rokov ponúkame zľavnenú permanentku za cenu 11 Euro.

Kontakt a podrobnejšie informácie:
Zuzana Palenčíková, dramaturgička: palencikova@divadlozilina.eu; 0915 791 824


Ohodnoťte:
8%

Hodnotené 13 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS