euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Ondrej Šulaj: Gazdova krv

 
PREMIÉRA divadelnej hry GAZDOVA KRV 17.marca 2011 od 19:00 do 21:30 v divadle ASTORKA. vstupné: 8,00 eur.

Divadelná hra v dvoch častiach a štrnástich obrazoch voľne na motívy z próz Rudolfa Slobodu Krv, Jeseň a všeličo iné.

Keď za slávnym spisovateľom prišla začiatkom 90. rokov Zita Furková  s nápadom, aby pre Astorku napísal hru, nikto asi netušil, že práve vzniká jeden z prelomových medzníkov moderného slovenského divadla. Inscenácia divadelnej hry Ruda Slobodu Armagedon na Grbe v réžii Juraja Nvotu sa stala zjavením na slovenskej divadelnej scéne a jej veľký úspech potvrdila čoskoro ďalšia, dnes tiež legendárna inscenácia Macocha, ktorú autor napísal hercom priamo na telo a použil aj ich skutočné mená.

Gazdova krv, divadelná hra Ondreja Šulaja na motívy z próz Rudolfa Slobodu Krv, Jeseň a ďalšie vznikla takisto priamo pre Divadlo ASTORKA Korzo ´90 a kontinuitu s predchádzajúcimi slobodovskými inscenáciami udržuje autorský tím režisér Juraj Nvota, scénografka Mona Hafsahl, rovnako ako jedna z hlavných postáv v podaní Zity Furkovej.

Gazdova krv je príbeh Gazdu (Miroslav Noga), spisovateľa, ktorý žije v Devínskej Novej Vsi so svojou Ženou (Szidi Tóbiás). V rámci jeho životného priestoru veľkú rolu zohráva matka, Klára (Zita Furková), Dcéra (Rebeka Poláková) a tajná láska Číňanka (Petra Vajdová). Vzťah Gazdu k svojim najbližším prechádza rôznymi fázami náklonnosti a Gazda prežíva množstvo emotívnych situácií, často dojemných či komicko groteskných. Gazdova krv takisto ako prózy Ruda Slobodu využíva prelínanie časových i dejových pásiem. Príbeh sa odohráva po novembri 1989, jeho súčasťou sú aj retrospektívy do sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, kedy sa Gazda dostal do kontaktu s ŠTB. Stretnutie s tajnou políciou (Tajný - Matej Landl), svojské, ako celý jeho život, vtipne a s nadhľadom zachytáva aj túto nepríjemnú stránku mnohých ľudí na Slovensku, ktorých v čase normalizácie oslovil režim na spoluprácu. Neopakovateľná je i situácia s neterou z Ameriky (Zuzana Konečná), ktorej by mal Gazda predstaviť krásy Slovenska či interview s Redaktorom (Marián Labuda ml.) pre prestížny denník v čase porevolučného Slovenska. Súčasťou deja sú Gazdove názory ako unikátny záznam zvláštneho myslenia a originálnych filozofických úvah Ruda Slobodu.

 


Ohodnoťte:
38%

Hodnotené 10 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS