euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

PETRŽALSKÉ PRÍBEHY (Hra z pamäti)

 

„V Petržalke sa nedá len tak túlať, musíš mať nejaký cieľ, inak ťa to ubije. Sídlisko ťa naučí mať systém." (Peťo, 22 rokov)

OZ Vlna, OZ Tucet a Štúdio 12

Ján Šimko a kol.:
PETRŽALSKÉ PRÍBEHY
(Hra z pamäti)

PREMIÉRA
13. marec 2008
Štúdio 12, Bratislava

„V Petržalke sa nedá len tak túlať, musíš mať nejaký cieľ, inak ťa to ubije. Sídlisko ťa naučí mať systém." (Peťo, 22 rokov)

„Tu dieťa neuchránite; iba ak ho zamknete doma. Iba ak ho vozíte do školy a na krúžky a tak stále dokola. Ja som tak žila dva roky, skoro som sa zbláznila. Pozerali sme sa z okna a videli som domy, domy, domy. Môj syn nechodieval von." (Andrea, 36 rokov)

„Domov je niečo výsostné pre mňa. Môj domov, môj hrad , môj kostol, moje všetko. Moja Petržalka."
(Agáta, 56 rokov)

Vo štvrtok 13. marca 2008 bude mať premiéru divadelná inscenácia Petržalské príbehy, ktorú v koprodukcii s Občianskym združením Vlna uvedie Štúdio 12, multimediálny priestor Divadelného ústavu Bratislava. Petržalské príbehy sú prvým dielom zamýšľanej divadelnej trilógie, inšpirovanej historicky a ľudsky podnetnými časopriestormi Bratislavy. Režisér Ján Šimko so svojím tímom vytvoril dokumentárne divadlo, ktoré vychádza z reálnych príbehov zozbieraných počas prípravnej fázy diela všetkými zúčastnenými tvorcami. Pojem sídlisko Petržalka počas 30-ročnej existencie pritiahol väčšinou negatívne asociačné floskuly. Reálne je to najväčšie sídlisko strednej Európy so 110 000 obyvateľmi, historicky zasa miesto, kde pôvodne stála dedina s 20 000 obyvateľmi, položená na úrodnej pôde uprostred lužných lesov dunajských ramien, kde sa pestovali tie najchutnejšie marhule v celej republike. Divadelná inscenácia prehovorí príbehmi rôznych ľudí, ktorých životy v Petržalke formovali veľké dejiny minulého storočia, až po príbehy ľudí, ktorý sa dnes usilujú formovať ju sami.

Prvá repríza predstavenia bude 20. marca 2008


Réžia: Ján Šimko
Dramaturgia Martina Vannayová a Zuzana Ferenczová
Scéna a kostýmy: Jerguš Opršal
Hudba: Pavol Plevčík
Produkcia: Katarína Križanovičová
Účinkujú: Marian Balážik, Ľubomír Bukový, Petra Fornayová, Juraj Igonda, Pavol Plevčík, Henrietta Rab

Realizované s podporou Ministerstva kultúry SR
viac informácií:

www.studio12.sk,

studio12.sk@theatre.sk,

info@studio12.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 27 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS