euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

ŠTÁTNA OPERA BANSKÁ BYSTRICA

 

Štátna opera Banská Bystrica je stála operná scéna, ktorá bola založená v roku 1959. Od roku 1993 má ŠO Banská Bystrica štatút štátnej opery. V súčasnosti je v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR.

ŠO BB svoju históriu začala písať ako Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT). Preferovanie operného žánru v dramaturgii divadla viedlo k zmene štatútu zo spevohry na operu DJGT (uskutočnila sa v roku 1969). Ako prvú inscenáciu uviedla Foerstrovu operu Eva.
Sídli v takzvanom Národnom dome - viacúčelovej budove pre kultúrno-spoločenské podujatia realizovanej v roku 1925 podľa projektu popredného slovenského architekta Emila Belluša. Pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia (19. 9. 1899) odhalili vo foyeri ŠO Banská Bystrica Bellušovu busta.
Počas doterajšej existencie tejto scény bolo na nej uvedených vyše 180 diel rôzneho žánru a štýlu od klasicizmu po súčasnosť (opera, opereta, balet, muzikál).
Dlhodobá dramaturgická orientácia Štátnej opery spočíva v snahe inscenovať popri osvedčených operných tituloch aj menej frekventované diela známych domácich a zahraničných autorov.
V banskobystrickej opere začínali svoju sólistickú kariéru svetoznáme sopranistky Edita Gruberová a Ľubica Orgonášová (sólistka Metropolitnej opery v New Yorku), Sergej Kopčák i tunajší rodák - barytonista Martin Babjak, laureát Pavarottiho súťaže 1992.
Na scéne banskobystrickej opery vystupujú špičkoví slovenskí umelci, napríklad Peter Dvorský, Ľubica Rybárska, dirigent Ondrej Lenárd a i. Zo zahraničných umelcov to boli napríklad Olívia Stapp, Alexandra Miltcheva, Dan Iordachescu, Paolo Gavanelli, Franko Bordoni a i. Dirigovala tu Eve Queler (USA), Konstantin Schenk (Rakúsko), Harvey Bordowitz (Izrael) a i.
Operný súbor hosťoval na domácich i českých operných scénach (Košice, Bratislava, České Budejovice, Praha - Karlín), na medzinárodnom hudobnom festivale Bratislavské hudobné slávnosti (1997, 1998). Operný orchester a sólisti ŠO BB účinkovali na XI. ročníku festivalu Donizetti a jeho doba (Bergamo, 1993) ako prvé zahraničné teleso v histórii tohto festivalu. Dobrá úroveň predstavení bola prezentovaná vystúpeniami na Cypre (dve predstavenia Don Giovani - na festivale Kypria, 1994) i vo Švajčiarsku s Donizettiho La Favorita (1993 Vevey, 1995 Zug), Verdiho Luisa Miller (1995 Vevey), Eugen Onegin (1996 Vevey, Zug).
Sólisti opery okrem koncertnej činnosti vystupujú pohostinne i na domácich a bližších zahraničných scénach.
Pri banskobystrickej opernej scéne je v prevádzke aj koncertná kaviareň Bohéma club, v ktorej sa pravidelne uskutočňujú vystúpenia domácich i hosťujúcich sólistov (vokalistov a inštrumentalistov), komorných súborov, stretnutia literátov, výstavy výtvarných diel a pod.
Členovia operného orchestra sú aj základom Symfonického orchestra Jána Cikkera, ktorý pôsobí pri opere. Popri ňom tu existuje tiež Komorný orchester, Jurovského dychové kvinteto, Jurovského dychové trio. Členovia operného orchestra sa zoskupujú aj v Brass Harmony a v Salónnom orchestri Dušana Kozáka.
Banská Bystrica, rodisko významných slovenských skladateľov - J. Cikkera, V. F. Bystrého, Š. Jurovského, J. Móryho - má bohaté hudobné tradície. Štátna opera ich od roku 1994 rozvíja aj každoročným jesenným festivalom, ktorý sa nazýva Banskobystrické hudobné dni (BBHD). V rámci týchto dní mala napríklad 10. 10. 1996 svetovú premiéru opera Bátoryčka od Ilju Zeljenku (v zahraničí najhranejší súčasný slovenský skladateľ) alebo Symfonický orchester Jána Cikkera (30. 10. 1997) v svetovej premiére uviedol Cikkerov symfonický obraz Sitnanski rytieri. V rámci BBHD ´98 mala zas premiéru Janáčkova opera Jej pastorkyňa (v origináli).
Od roku 1979 banskobystrická opera každý rok odohrala niekoľko predstavení na letnom divadelnom festivale Zámocké hry zvolenské v atraktívnom prostredí nádvoria Zvolenského zámku. Od roku 2000 je organizátorom opernej časti uvedeného festivalu.

Predaj vstupeniek:
V pondelok až v piatok od 13.00 do 16.00 hod. a tridsať minúť pred predstavením v pokladnici ŠO Banská Bystrica (tel./fax: 048 /412 58 23).
Vojaci, študenti, dôchodcovia a invalidi majú na vybrané predstavenia zľavu.
Predpredaj:
tel./fax: 048/ 412 58 23
Rezervácia vstupeniek:
048 / 4155715
Zmena programu vyhradená!
Večerné predstavenia, ak nie je uvedené inak, začínajú o 18.30 hod.

Adresa: Národná 11, 974 73 Banská Bystrica
Riaditeľ: Rudolf Hromada
Telefón: sekretariát riaditeľa: ++421 /48 / 412 44 188
Fax: ++421 /48 / 415 34 57
Internet:

www.stateopera.sk


Mail: sobbs@bb.psg.sk


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 59 krát.

Komentáre ku článku:


nový Pridaj nový komentár

emili

2010-03-27 17:58:36

Trošku ma zamrzelo,že vo výpočte´ľudí,ktorí tvoria "OPERU"sa pozabudlo na domácich umelcov,ktorí sú tiež na vysokej úrovni.Alebo stále platí to staré známe,že doma nik nieje prorokom. Smutné,nie?

harry

2010-04-18 20:15:29

Súhlasím s nižšie uvedenou poznámkou. Navyše vyššie uvádzaný text ŠO je už viac rokov neaktuálny. To sa v opere za tie roky nič nové nestalo? Alebo opere nezáleží na kvalitnej e-propagácii?
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS